Kwan Um

Setkání českých a slovenských praktikujících v Zenovém centru Vrážné (2023)

Zenová škola Kwan Um je mezinárodní organizace vycházející z tradice korejského zenového buddhismu. V roce 1983 ji založil zenový mistr Seung Sahn a dnes k ní patří přibližně sto center a skupin po celém světě. Pořádá pravidelné společné meditace, retreaty a přednášky online. Formy zenové praxe jsou přizpůsobeny možnostem a potřebám západních laických praktikujících.

Název školy pochází z korejštiny a znamená „vnímej zvuk světa“. Vyjadřuje směr zenové praxe: učit se naslouchat a rozumět tomuto světu, v každém okamžiku pozorně vnímat jeho potřeby a správně na ně reagovat. Název je odvozen od korejského jména bódhisattvy soucitu Kwan Seum Bosal ("ten, kdo vnímá pláč/výkřiky tohoto světa"). V Číně je tato postava nazývána Kuan-jin, v Japonsku Kannon, v sánskrtu se nazývá Avalókitéšvara.

Posláním školy Kwan Um je zpřístupňovat zenovou praxi všem lidem, kteří o ni mají zájem – bez rozdílu vyznání, národnosti, orientace či identity (je tedy otevřená i lidem z LGBTQ+ komunity). Škola se snaží poskytovat všem těmto lidem prostředí, podporu a pomoc v hledání jejich pravého já. Některá zenová centra školy jsou i rezidenční, tj. nabízejí také možnost soužití v otevřené komunitě lidí, které spojuje společná meditační praxe, a tím i možnost učit se vnímat potřeby druhých, překonávat vlastní hranice a navzájem si pomáhat. Ve škole Kwan Um spolu mohou žít a praktikovat muži i ženy, mniši i laici. Také mistrem či mistryní se může stát kdokoli, kdo splní všechna kritéria, jež škola pro tuto roli vyžaduje. Dnes má Kwan Um i svůj etický kodex, který je volně přístupný na webu školy a definuje pravidla a postup v případě, že by došlo ze strany zenového učitele (učitelky) k etickému pochybení.

Zakladatel školy, zenový mistr Seung Sahn (nazývaný také "Dae Son Sa Nim", tedy Velký zenový mistr), odešel v 60. letech z Koreje do USA, a stal se tak prvním korejským zenovým mistrem, který kdy žil a učil na Západě. S pomocí nevelkého počtu studentů založil v roce 1972 zenové centrum poblíž Providence, které se později stalo hlavním chrámem pro všechna centra v Severní a Jižní Americe, Evropě, Asii a Africe a které funguje dodnes. Mistr Seung Sahn je také autorem knih "Zenový kompas", "Celý svět je jedna květina – 365 konganů pro každodenní život", "Odklepávání popela na Buddhu", "Pouze nevím", "Deset bran" a "Kost prostoru". Několik z nich vyšlo i v češtině, některé i opakovaně. Českou republiku navštívil mistr Seung Sahn v roce 1991, zemřel v Koreji 30. listopadu 2004. Během svého života předal dharmu a inka (pověření k samostatnému vyučování zenu) několika žákům. Tito zenoví mistři (Seon Sa Nim, zkráceně SSN) a mistři dharmy (Ji Do Poep Sa Nim, zkráceně JDPSN) nebo jejich žáci dnes učí a přednášejí v mnoha zemích světa.

Mistr dharmy Jiří Hazlbauer, vedoucí učitel pro Česko

V ČR je Zenová škola Kwan Um zapsaným spolkem. Pravidelně zde probíhají jednodenní či vícedenní meditační ústraní, často pod vedením mistra dharmy Jiřího Hazlbauera. Ústraní sem také přijíždějí vést zenoví učitelé Kwan Um z dalších evropských i mimoevropských zemí. Kwan Um rovněž organizuje dlouhá (tříměsíční) ústraní zvaná kjolče.

Kwan Um v Česku je aktivní i v mezináboženském dialogu a každoročně pořádá různé akce (ústraní, besedy, přednášky, mše...) společně s jinými církvemi a náboženskými skupinami.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search